коренест

коренестиот
Вид збор: Придавка
1. Што има развиен корен.
Албански: rrënjorë, rrënje
Употреба: Ботаника
2. Што е како корен, што личи на корен.
Албански: rrënje
Примери:
Коренести израстоци.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК