клешти

(се) клештат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 10203
Се смее силно, гласно; прави гримаси.
Англиски: grin
Употреба: Разговорно
Примери:
Не клешти се како печен, што има смешно во тоа.
Врсниците го задеваа дека сите девојки го сакаат, а тој се клештеше и им веруваше.
Изведенки
клештење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК