каца

мн. каци
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 7887
Голем, валчест, дрвен сад, стегнат со обрачи, на дното проширен, а на горната страна отворен.
Англиски: barrel
Примери:
каца cо сирење, каца cо расол
каца со маст, каца cо туршија
Изведенки
1. каче ср.
мн. качиња
дем.
2. каченце ср.
мн. каченца
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК