кантата

мн. кантати
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 46192
Голема вокално-инструментална композиција од неколку дела за солисти, хор и оркестар.
Англиски: cantata
Употреба: Музика и танц
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК