канта

мн. канти
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 5109
Поголем лимен или пластичен сад cо различна форма и за различна намена.
Англиски: bin
Примери:
канта за вода
канта за сирење
канта за ѓубре
Изведенки
1. кантиче ср.
мн. кантичиња
дем.
2. кантичка ж.
мн. кантички
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи