каменолом

мн. каменоломи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 17654
Место од кое се вади камен за градба, рудник за камен.
Англиски: quarry
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК