камбанарија

мн. камбанарии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 8160
Кула во црква со една или неколку камбани.
Англиски: bell tower
Употреба: Црковен термин
Примери:
Се качував на камбанаријата за да гледам подалеку.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи