кале

мн. калиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 3907
1. тврдина, град
Англиски: castle Турски: kale Албански: kala
Примери:
Се печеа на жешкото сонце наредени крај ѕидот од високото кале.
2. Возвишение што служи како тврдина за одбрана.
Англиски: fortress Албански: kala, fortesë