илјада

мн. илјади
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 653
1. Број десет пати поголем од сто, а се означува со бројот 1000.
Англиски: thousand Албански: mijë, një mijë Грчки: χιλιάδα
Примери:
илјада денари
2. Многу голема сума, многу голем број.
Англиски: many Албански: mijëra, shumë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Старите дрвари знаат илјада начини да го соборат брзо дрвото.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи