избугари

избугарат
Вид збор: Глагол, свршен
1. расипе
Англиски: spoil Албански: prish
Примери:
Ја избугари работата.
2. (се избугари) се расипе, се измелези
Албански: prish
Примери:
Семето се избугари.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи