заработка

мн. заработки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 14723
1. Тоа што е заработено, што е спечалено со работа.
Англиски: earnings Албански: fitim
Употреба: Економија
Примери:
Тој ја потроши целата своја заработка.
2. Разлика меѓу куповната и продажната цена.
Англиски: earnings Албански: fitim, pagë
Употреба: Економија
Примери:
Дневна заработка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК