животописен

животописниот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на животопис.
Англиски: biographical
Примери:
Животописните податоци се црпени од неговите белешки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК