електроспроводник

мн. електроспроводници
Вид збор: Именка, машки род
Спроводник на електрична енергија.
Англиски: electrical conductor
Употреба: Технологија
Примери:
Невремето искорна дрвја, собори електроспроводници и преврте автомобили.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК