еге

мн. егиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 42613
Рачна алатка со назабена површина што служи за обработка на дрвени, на метални и на сл. површини со која се симнува горниот слој од површината.
Англиски: rasp Турски: eğe
Употреба: Архаизам
Примери:
Дрвото се обработува со метални егиња.
Изведенки
егенце ср.
мн. егенца
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК