егејски

егејскиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 8698
Што се однесува на Егејско Море или Егејци.
Англиски: aegean Албански: egjeje
Употреба: Географија
Изрази
Егејска Македонија - јужниот дел од географска Македонија.
Егејско Море - дел од Медитеранот што лежи меѓу Грција и Турција.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК