Егеец

мн. Егејци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 9967
Македонец од егејскиот дел на Македонија.
Албански: Egjej
Употреба: Географија
Изведенки
Егејка ж.
мн. Егејки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи