држава

мн. држави
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 325
Политичко-правна, меѓународно призната, суверена општествена заедница со свои органи за остварување на законодавната, извршната и судската власт, организирана на определена територија.
Англиски: state Албански: shtet
Употреба: Административен термин
Изведенки
1. државица ж.
мн. државици
дем.
2. државичка ж.
мн. државички
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК