добредојден

добредојдениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 12304
1. Срдечно, со радост пречекан, примен.
Англиски: welcome
Примери:
А во куќата имаше постојано гости кои секогаш беа добредојдени.
2. Дојден во вистински час.
Англиски: welcome
Примери:
Ваквите разговори за многумина се добредојдена разонода.
добродојдена причина за караница
FlexiMac
 менување на македонски глаголи