добредојде

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 7452
Поздрав што се упатува кон некого при неговото доаѓање.
Англиски: welcome Албански: mirësearrdhje
Примери:
Тој им пожела на сите гости добредојде.
Локалната самоуправа во знак на добредојде за гостите обезбедува чај, кафе и вкусна чорба.
Изведенки
добре дојде сло.
Пример: Добре дојдовте - добре најдов.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи