гумно

мн. гумна
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 3739
Рамно и широко место каде што се врши жито, обично со коњи.
Англиски: threshing floor
Употреба: Земјоделство
Примери:
Се полни куќата со глувци, се полни и гумното.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК