губернатор

мн. губернатори
Вид збор: Именка, машки род
управник на губернија
Примери:
Добија покана за бал кај губернаторот.
Изведенки
губернаторски прид.
губернаторскиот
Пример: губернаторски кандидат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК