грмушка

мн. грмушки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 2351
Ниско растение што расте во група од повеќе стебленца.
Англиски: bush Албански: kaçubë, shkurre, bushe
Употреба: Ботаника
Примери:
Во грмушките се криеја зајчиња.
Изведенки
грмувче ср.
мн. грмувчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК