вторник

мн. вторници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7424
Втор ден во неделата, ден по понеделник.
Англиски: tuesday
Примери:
Секој вторник оди на пазар.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК