водопад

мн. водопади
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7248
Место во река, поток каде што водата паѓа од високо.
Англиски: waterfall Албански: ujëvarë
Употреба: Географија
Примери:
На реката има водопад.
Се сликаше кај водопадите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи