водица

Види и: вода (ж.)
мн. водици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 12140
вода
Англиски: water
Употреба: Деминутив
Примери:
Измачуван од жедта со часови без водица, со изгорена душа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи