висорамнина

мн. висорамнини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 15524
Рамнина или благо брановита област, со надморска висина над 200 м., рамнина во планински крај.
Англиски: plateau Албански: rrafshnaltë
Употреба: Географија
Примери:
Висорамнината Витачево е најголема висорамнина во нашата земја.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи