велосипедист

мн. велосипедисти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 24200
Возач на велосипед.
Англиски: cyclist
Употреба: Спорт , Транспорт
Примери:
Поминаа двајца велосипедисти кои продаваа весници.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи