буква

мн. букви
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 556
Знак со кој се означуваат одделните гласови во јазикот.
Англиски: letter Албански: shkronjë
Примери:
мала буква
голема буква
Изрази
Безгласна буква - човек без авторитет.
Мртва буква на хартија - планирано, но неостварено.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи