буквар

мн. буквари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10232
Книга од која се учат буквите, за почетно учење.
Англиски: reader
Употреба: Образование
Примери:
Разликата меѓу разгледаните буквари е во редоследот на буквите.
Изрази
Те читам како селски буквар - добро те знам.
Изведенки
букварче ср.
мн. букварчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК