буквален

буквалниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 18024
Што одговара на напишаното од збор до збор, доследно, целосно.
Англиски: literal
Примери:
буквален превод
буквална смисла
буквално значење
Изведенки
буквално прил.
Пример: Тој го ловеше буквално секој збор на старецот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК