биографија

мн. биографии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 6811
1. Опис на животот на некоја личност.
Англиски: biography
Употреба: Литература
Примери:
Биографија на писател.
Биографија од младоста.
2. Документ што ја опишува кариерата на кандидатот којшто конкурира за некоја позиција.
Англиски: resumé
Употреба: Административен термин
Изведенки
биографски прид.
биографскиот
Пример: Биографски податоци.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК