бајонет

мн. бајонети
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 9872
Студено оружје, нож со кој се сече и се боде, а може да се стави на цевката од пушката.
Англиски: bayonet
Употреба: Воен термин
Примери:
Прободени и исечени со бајонет.
Пушка со бајонет.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК