апартхејд

(едн.) апартхејдот
Вид збор: Именка, машки род
Политика на расна дискриминација, делење на населението врз расна основа.
Англиски: apartheid
Употреба: Политика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК