анархизам

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 17983
1. Социјална теорија што ја отфрла потребата од власт и пропагира целосна слобода на личноста.
Англиски: anarchism Албански: anarkizëm
Употреба: Политика
Примери:
Се истакна со остри говори против анархизмот на младите.
2. анархија
Англиски: anarchy Албански: anarki
Примери:
Анархизмот да се казнува.