ан

мн. анови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3170
Гостилница со преноќиште, селска и друмска меана.
Англиски: inn Турски: han
Употреба: Архаизам
Примери:
Спиеја во анот, над кафеаната.
Изведенки
ански прид.
анскиот
Пример: анска порта
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК