ананас

мн. ананаси
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 26257
Суптропско растение и плод.
Латински: Ananas sativus Англиски: pineapple Албански: ananas
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК