анамка

Види и: анама (ж.)
мн. анамки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 43395
анама
Англиски: lady Турски: hanım
Примери:
Оџата спокојно и одговорил: ти анамке рече писмо и јас го читам тоа како писмо.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК