анама

мн. анами
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 12067
жена, сопруга, госпоѓа, дама
Англиски: lady Турски: hanım
Примери:
Единствениот пат да ја има Анѓа како вистинска анама беше нејзиното потурчување.
Изведенки
1. анамче ср.
мн. анамчиња
дем. и хип.
2. анамски прид.
анамскиот