аналфабет

мн. аналфабети
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 38950
1. Тој што не знае да чита и да пишува.
Англиски: analphabet Албански: analfabet
2. Тој што е необразован, нестручен, неупатен.
Англиски: analphabet Албански: analfabet
Употреба: Пејоратив , Преносно значење
Изведенки
аналфабетски прид.
аналфабетскиот
Пример: Аналфабетски курс.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК