аналитичар

мн. аналитичари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 8483
Тој што се занимава со анализа, што истражува применувајќи аналитичка постапка.
Англиски: analyst Албански: analist
Изведенки
аналитичарка ж.
мн. аналитичарки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК