анализира

анализираат; анализирал; анализиран; анализирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 4567
Изврши, врши анализа, испита, испитува, проучи, проучува нешто преку анализа.
Англиски: analyze Албански: analizoj
Примери:
Институтот ја анализираше водата во селските бунари.
Изведенки
анализирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК