анасонка

мн. анасонки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 26138
Ракија зачинета со анасон.
Англиски: aniseed brandy Албански: anasone
Употреба: Гастрономија
Примери:
Фрлив едно стодрамче анасонка.
Нарачаа по една анасонка.