азот

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 30042
Гас без боја, мирис и вкус, една од главните состојки на воздухот.
Латински: Nitrogenium (N) Англиски: nitrogen
Употреба: Хемија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК