адмиралитет

мн. адмиралитети
Вид збор: Именка, машки род
Врховна команда на воената морнарица; зграда во која се наоѓа таа.
Англиски: admiralty
Употреба: Воен термин
Примери:
Францускиот адмиралитет ни нареди да се истовариме.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК