шира

(едн.) ширата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 16086
Благо вино, неферментиран сок од изгмечено грозје.
Англиски: must Турски: şıra Албански: musht, shirë, verë e ëmbël
Употреба: Гастрономија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи