чоколада

мн. чоколади
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4125
1. Смеса во вид на маса од какао, путер, шеќер.
Англиски: chocolate Албански: çokollatë
Употреба: Гастрономија
2. Како одделна табла од таа маса.
Англиски: chocolate Албански: çokollatë
Употреба: Гастрономија
Примери:
млечна чоколада
Изведенки
чоколатце ср.
мн. чоколатца
дем
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК