цер

мн. церови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 29760
1. вид даб
Латински: Quercus cerris Англиски: Turkey oak Албански: qarr, lis turku
Употреба: Ботаника
2. средство за лекување
Англиски: remedy Албански: mjet shërimi
Употреба: Медицина , Разговорно
Примери:
За неа веќе цер нема.
(разг.) Нема ни за цер.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи