фес

мн. фесови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5620
Капа во форма на пресечен конус, црвена, обично со црн пискул закачен на средината од врвот, карактеристична за Турците.
Англиски: fez Турски: fes
Употреба: Историја
Примери:
Со фесот на глава.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи