туршија

мн. туршии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 11446
Зеленчук, пиперки, зелени домати, краставички, карфиол - конзервирани во киселина.
Англиски: pickle Турски: turşu Албански: turshi
Употреба: Гастрономија
Изведенки
туршиичка ж.
мн. туршиички
дем.