турпија

мн. турпии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 27689
Алатка за обликување на површини од дрво, метал или друг материјал.
Англиски: rasp Турски: törpü
Примери:
турпија за нокти
FlexiMac
 менување на македонски глаголи